Gpx + foto: Slovenská Ľupča – Moštenica – Kalište – Baláže – Priechod – Slovenská Ľupča

12.03.2021

Slovenská Ľupča slobodné kráľovské mesto, ako ho nazývajú jeho obyvatelia. Tu v srdci Slovenskej Ľupče nájdete aj našu požičovňu ebikov. Našim cieľom dnes bude vypálená obec v horách Nízkych Tatier Kalište. Pôjdeme znovu tradične smerom na Hrad Slovenská Ľupča. Je to neznačkovaná cykloturistická trasa. Nastúpame hore v smere na Hrad a odbočujeme doľava na prašnú poľnú cestu. Táto trasa nás povedie priamo do Podkoníc. Poddanskej obce, ktorá patrila v panstve Ľupče do jej revíru. Cez mierne stúpanie prechádzame lesíkom až sa nám otvorí nádherná panoráma okolia. Otvára sa nám panoráma Podkonických Plieš, Vysokej skoro 1000 m.n.m, Krížna 1574 m.n.m, Kremnické Vrchy 1265 m.n.m, Pánsky diel 1100 m.n.m (Šachtička) a nesmieme prehliadnuť ani náš štar Hrad Slovenská Ľupča a za ním Poľana 1458 m.n.m .

Po úvodných piatich kilometroch jazdy sa dostávame na rozcestník cyklotrás. Žlté značkovanie nás vľavo vedie do Podkoníc a vpravo do Moštenice. Vyberáme sa zjazdom na ebiku v smere do Moštenice. Je je to klasická trail. Výborne vyjazdená poľná cesta. Moštenica je malá dedina v našom okrese. Jeho dominantou je starý kostol ⛪️ z 19. storočia. Ako sa dozviete na wikipedii – je to rímskokatolícky kostol Povýšenia sv. Kríža. V obci môžete doplniť zásoby vody v miestnom pohostinstve (otvorené od 14.00 hod alebo potravinách – otvorené každý deň okrem víkendu).

Pokračujeme žltým C-éčkom až na Kalištie. Pôjdeme celý čas po asfaltovej ceste. Je to zvážnica, ktorá bola vybudovaná okrem iného aj ako hlavná cesta na pamiatku hrdinom do výpálenej obce Kalište. Je to jediná Slovenská obec, ktorá sa po vypálení fašistami v II. svetovej vojne už neobnovila. Každý rok sa tu koná veľká spomienková akcia Stretnutie generácií. Pre nás cyklistov to však znamená našlapať z Moštenice z výšky 429 m.n.m až do výšky do 829 m.n.morom na celkovej dĺžke 8,8 kilometra. S vánkom vo vlasoch, spevu vtáčikov a zurčaní potôčika nám ubiehajú kilometre hore asfaltkou ako príjemný balzam na našu “matrixovskú dušu”. Veď čo je lepšie ako vymeniť sedenie v kancelárii za počítačom za nádherné šlapanie a potenie sa bicykli. A teraz tu nejde o to či na ebiku ale bo klasickom biku. Ide o ten pocit, že niečo robím pre seba. Pre svoje telo. A pre aktívny oddych. Milujem tento úsek. Lebo vždy preverí ako vládzem, či vnímam prírodu alebo stále rozmýšlam nad tým čo ešte treba doma urobiť keď prídem 😁🤘🚵

Zdieľaj článok

Zapožičanie
ebajku
online

Dátum vyzdvihnutia

Počet dní

Overiť dostupnosť